VEYSEL ÇOLAK (1954-….)

İlk şiiri 1973’te Demokrat İzmir gazetesinde çıktı. Yeni Dergi, Yarına Doğru, Milliyet Sanat, Yazko, Türkiye Yazıları, Yeni Toplum, Varlık, Ütopiya, Edebiyat ve Eleştiri, Adam Sanat, Dönemeç, İnsan, Broy, Yeni Biçem, Somut, Dize, Demokrat İzmir, Politika, Demokrasi ve Ülkede Gündem gibi dergi ve gazetelerde yayımlanan şiirleriyle tanındı. 1974’te Milliyet Sanat dergisinin düzenlediği “Yılın En Başarılı Genç Şairi” yarışmasında finale kalan dört şairden biriydi. A. Behramoğlu onu “Yeni kuşağın, şiir dili oldukça kişisel ve güç anlaşılır bir temsilcisi” olarak gösterirken, Ş. Kurdakul “coşkunun, sevginin, yaşama bakış biçimlerinin, başkaldırının, çelişkileri bilinçle yorumlamanın yarattığı bir ortamda kuşağın ortak dilinden arınarak kendi dilini yaratma becerisi gösterdi”ğini belirtti. S. Nezir ve M. Cengiz ile birlikte Yenibütün Şiir Hareketi’ni başlatanlar arasında yer aldı.

Eserleri

Şiirleri: Terin Yaktığı Bir Yaradan, Sen Balık mısın? (çocuk şiirleri), Günlerin Yağmurunda, Türkiye Yazıları, Aşkolsun, Ötesi Yar, Fotoğraf Arkalıkları, Ölüler Diyaloğu, Umut Aşktadır, Buz ve Ateş, Aşkın La Sesi, Giz ve Yara (Toplu Şiirler – I), Kalbim Hoşça Kal, (Toplu Şiirler II), Güzel Suç, İkizim Sevgilimdi, Mürekkep Zamanlar, Birkaç Kuş Birkaç Anı, Amacımız Aşk, Hayata Resimaltı, O zaman Bitti.

İnceleme-Deneme-Eleştiri kitapları : Edip Cansever’de Şairin Kanı, Şiir Çıplak, Mürekkebin İçtiği Ses, Yabancılaşma ve Öteki Şiir, Şiir Nedir ve Nasıl Yazılır? / Yaratıcı Yazma Dersleri, Yansımanın Gerçeği, Dikkat! Şiir…, Bir Kente Nereden Girilir / Halkapınar, Nâzım Hikmet’in Şiirlerinde ‘İnsan manzaraları’,

Romanları : Cinselliğin Kahkahası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir