Üniversite Hazırlık TYT Türkçe Test 4 (20 Soru – Süreli)

Sonuçlar

-
Tebrikler, sınavda başarılı oldunuz.
Yanlış işaretlediğiniz konu ünitelerini tekrar çalışmalısınız.
Share your score!
Tweet your score!

#1 I.Viraneye çevirmek II.Yaka paça III.Züğürt tesellisi IV. Canı tez V. Çiçeği burnunda 1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, yukarıda sıralanmış deyimlerin herhangi birinin açıklamasına yer verilmemiştir?

#2 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde soyut bir kavram somut bir sözcükle anlatılmıştır?

#3 Ona cep telefonu almak hiç de iyi bir fikir değildi. Cep telefonu parasını biriktirmek için akla karayı seçen çocuklarını kırmamak için almışlardı almasına ama artık büsbütün asosyal bir çocukla karşı karşıya kalmışlardı. Tüm gün telefonda oyunlar oynayan ve ailesiyle sadece yemeklerde görüşen bir çocuk profili kim isterdi ki? Bu parçada aşağıdakilerin hangisi yoktur?

#4 (I) Türk ve dünya edebiyatında, gün geçmiyor ki bir yazarın güncesi yayımlanmasın. (II) Bunların en çok ilgi çekenleriyse artık hayatta olmayan yazarlara ait olanlar. (III) Sevdiği yazarın hayalindeki kişi olup olmadığını merak eden okur, kitapçı raflarına henüz konmuş günceleri satın alıyor; bir çırpıda, soluk soluğa okuyor. (IV) Günceler edebiyata sanıldığından çok şey katıyor. (V) Bu bakımdan yeni bir roman, yeni bir hikaye yayımlandığında duyduğumdan daha fazla heyecan duyuyorum bir günce yayımlandığında. Yukarıda numaralanmış cümlelerden hangisi, kendinden sonraki cümlenin sebebidir?

#5 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde koşula bağlılık söz konusudur?

#6 Evin kapısını oluşturan iki sütun ve kemer, evin kendisi gibi Loire kıyılarına özgü beyaz taştan yapılmıştı. Bu taş öyle yumuşaktır ki ortalama ömrü en fazla iki yüz yıldır. İrili ufaklı deliklerle dolu bu taş evin girişine bir cezaevi girişi görünümü veriyordu. Kemerin üzerinde daha sert bir taşa oyulmuş ve mevsimleri temsil eden bir kabartma bulunuyordu. Kabartmanın çevresindeki boşlukta kendiliğinden yetişmiş birkaç bitki vardı: Sarı yapışkanotu, gündüzsefası, sarmaşık, sinirotu ve büyümekte olan bir kiraz ağacı. Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

#7 Günlük yayımlanmak için mi yazılır? Yazarın kendini temize çıkarma çabası mıdır yoksa bir iç döküş mü? Kişi günlük yazarken ne kertede içten olabilir? Bu soruların, yazılmış günlükler kadar çok cevabı var. Ne olursa olsun, günlük bir edebiyat türüdür. Sabır işidir. Yaşanmışlığın ayrıntılarıyla güzelleşir günlükler. Kimisi, içtiği çayı yazar günlüğüne, bu bile güzeldir. Çünkü bir yazardır o çayı içen… Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi kullanılmıştır?

#8 Çektiğim fotoğraflara resim deniyor sık sık: ‘’Ne güzel resimler çekmişsiniz!’’Fotoğraflar çekilir, resimler çizilir. Fotoğraf, gözünüzü, aklınızı ve yüreğinizi aynı hizaya getirerek çekilir. Bir ‘’an’’ yakalanır. Algı hızınız önemlidir, elinizi çabuk tutmazsanız o kare gider ve bir daha asla geri gelmez. Hayat gibi… Fotoğraf hayattır, hayatın ta kendisidir. Ressamların bol vakti ve hayalleri vardır. Onlar hayatı değil, kendi dünyalarını anlatır. Yani ben resim çekmiyorum, fotoğraf çekiyorum. – Bu parçanın anlatımıyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

#9 (I) Geçmiş, üzerine basıp kuvvet alarak yükseğe sıçrayabileceği bir sıçrama tahtasıdır sanatçı için. (II) Sıçradığı noktada elleriyle, var gücünü kullanarak geleceğin ipine asılmalıdır. (III) Geçmişten kastımız, gelenek ve sanatsal birikimdir. (IV) Gençlerle her sohbetimizde bunları dile getiriyorum. (V) İçlerinde, söylediklerimi anlayıp taklitten, ustaların gemisinde tayfalıktan daha ilerisine yürüyenler oluyor. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra ‘’O ipi yakalayamazsa büyük bir hızla aşağı düşecek ve hep geçmişte kalacaktır.’’ cümlesi getirilebilir?

#10 Sevdiğim nice yabancı şairin yaşam öykülerine baktığım zaman, onların hep felsefe okuduklarını gördüm ve şiirlerini bu okumaların büyüttüğü, bu yüzden çok değişik şiirler yazdıklarını, benim yazmak istediğim alanlara da bu yolla girdiklerini fark ettim. İyi bir felsefi metinde, her zaman şiir bulmak mümkündür. Wittgenstein’ın ‘’Şiir de felsefe gibi yazılmalıdır.’’ sözü de beni buralara getirmiştir. Bu paragraf, aşağıdakilerin hangisine cevap olarak söylenmiş olabilir?

#11 Gazete yazarlığı keyifli ama keyifli olduğu kadar da zor. Çünkü hem gündemi çok iyi takip etmenizi hem dili ustalıkla kullanmanızı hem de okurun neyle ilgileneceğini tahmin etmenizi gerektirir. Birkaç defa sıkarsanız okuru, gazetenin açılmayan sayfasında kalırsınız. Kimi zaman yazdıklarınıza hiç beklemediğiniz tepkiler de gelir; bazen yanlış anlaşılırsınız, bazen kasten başka tarafa çekilir söyledikleriniz. Nereden baksanız engellerle dolu bir yoldur gazete yazarlığı. Bu parçadaki yazarla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

#12 (I) Önemli hastalıkların tedavisi mutlaka uzman doktorlarca yapılmalıdır ama basit hastalıklarda da hemen doktora gitmek, ilaca sarılmak doğru değildir. (II) Yine de bazı durumlar doktora gitmeden ilaç almayı gerektirebilir. (III) Ufak soğuk algınlıkları, basit kimi kas tutulmaları pekala bitkilerle kısa sürede atlatılabilir. (IV) Nitekim ülkemizde ilaç israfı inanılmaz boyutlardadır. (V) Alınan ilaçların büyük bir bölümünün çöpe atılması neyle açıklanabilir? (VI) Demek ki küçük rahatsızlıklarımızda doktora gidiyor, sonra da bir iki kullanımdan sonra ilacı kesiyoruz. – Bu parçadaki numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

#13 Edebiyat, Jacques Derrida’nın yazılarında her yerdedir, baştan sonra bütün eserlerinde hatta ‘’edebiyat’’’la ilgilenmiyor görünen makalelerinde ve kitaplarında bile. O, yalnızca felsefi perspektiften edebi teoriye katkıda bulunmakla kalmamış, ayrıca önemli edebi figürlerin ayrıntılı eleştirel okumalarını yapmıştır. Bu yüzden farklı ilgi alanlarına pek çok katkısının yanında, yirminci yüzyıl edebiyatı teorisi ve eleştirisinin de önemli figürlerinden biridir ve kendisini kuşatan tartışmalar tipik bir biçimde tam da ‘’Edebiyat nedir?’’ sorusuna ve bu sorunun onun yazılarındaki yansımalarına ilişkindir. – Bu parçada Jacques Derrida ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

#14 Kimi zaman bu kolaylık, okurlara şu hissi verir: ‘’Ben dışarıda değilim, bu hikayeyi yazar ile beraber oluşturuyoruz.’’ cümlesinde altı çizili sözcükte hangi ses olayı görülmektedir?

#15 I. Binanın içinden: ‘’İmdat!’’ çığlıkları yükseliyor, kimse bir şey yapamıyordu. II. Sana kızmıyor olmam ‘’yaptıklarını onaylıyorum’’ demek değildir. III.Çankaya Köşkü’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. IV.Bu film, sanatçının kariyerinde unutulmaz bir iz (!) bırakacaktı. V.Büyük kentlerin sorunları saymakla bitmez: kirlilik, trafik, kalabalık… – Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde ya da hangilerinde bir noktalama yanlışı vardır?

#16 (I) Hediyelik eşyalar (II) satan bu dükkana okul (III) çıkışlarında mutlaka uğrar, yeni (IV) gelen ıvır zıvırlara (V) bakardık. – Bu cümledeki numaralanmış sözcüklerin hangisiyle ilgili eşleştirme yanlıştır?

#17 ‘’Gerçekten de bu defa Asım Bey yanılmıyordu; bir define haritasıydı bulduğu.’’ cümlesinde bulunan kelime grubunun türü aşağıdakilerden hangisidir?

#18 Aşağıdaki cümlelerin hangisinin çatısı geçişli değildir?

#19 ’Genç adam, bu küçük kasabanın dışında neler olduğunu çok merak ediyordu.’’ Cümlesinin öge dizilişi, aşağıdakilerin hangisinde verilmiştir?

#20 Aşağıdaki cümlelerin hangisindeki anlatım bozukluğu diğerlerinden farklı bir nedenden kaynaklanmaktadır?

Sınavı Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir