Üniversite Hazırlık Türk Dili ve Edebiyatı 12. Sınıf Test 8

Sonuçlar

-
Tebrikler, sınavda başarılı oldunuz.
Konu ünitesini tekrar çalışmalısınız.
Share your score!
Tweet your score!

#1 Aşağıdaki yazarlardan hangisi Freud’un psikoanalitik görüşlerinden faydalanmamıştır?

#2 Tam anlamıyla Batılı olamadığını ancak Doğulu da kalamadığını Fatih Harbiye adlı eserinde belirten yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#3 Cingöz Recai adlı polisiye romanlarını Server Bedii adıyla kaleme alan yazar; psikolojik ruh halini de Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nda aktarmıştır. Bu yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#4 Rahatsızlığından ötürü psikolojik tahlillere önem veren Peyami Safa; bir romanında ana karakteri kendisi olarak belirlemiştir. Bu roman aşağıdakilerden hangisidir?

#5 “Genelde Kurtuluş Savaşı’nı konu alan hikayeleri ve romanları ile öne çıkan yazar; olay öykücülüğünün de önemli temsilcileri arasında sayılmaktadır. “ Yukarıda bahsedilen yazarın hangi romanı Osmanlı Devleti’nin kurtuluşundan söz etmektedir?

#6 Aşağıdakilerden hangisi Tarık Buğra’ya ait bir roman değildir?

#7 “Dergah adlı dergiyi çıkarmasıyla bilinen bu yazar; genel olarak iç dünyayı konu alan hikayeleriyle ünlüdür. Tüm hikayelerini nostaljik bir üslupla yazmaktadır.” – Yukarıda söz edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#8 “İlk kitabı olan Cumartesi Yalnızlığı ile dikkatleri üzerine çeken yazar; modernist bir tavrı eserlerinde göstermiştir. Bireylerin iletişim sorunlarını ve tarihi kişiliklerin hayatlarını eserlerinde işlemiştir. “ – Yukarıda bahsi geçen şair aşağıdakilerden hangisidir?

#9 Aşağıdakilerden hangisi Selim İleri’ye ait bir hikaye türündeki eser değildir?

#10 Modernizmi esas alan anlatmaya dayalı edebi metinlerin özellikleri arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?

#11 “Aylak Adam ve Anayurt Oteli adlı romanlarla tanınan yazar; daha çok yabancılaşma ve yalnızlık temasını işleyen yazar olarak bilinmektedir.” – Yukarıda söz edilen ünlü yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#12 Aşağıdaki Oğuz Atay romanlarından hangisi Mustafa İnan’ın hayatını içermektedir?

#13 Aşağıdakilerden hangisi bir Rasim Özdenören hikayesi değildir?

#14 Orhan Pamuk’un hangi eseri Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür?

#15 Orhan Pamuk, hangi eserinde söyleşi, hikaye ve denemelerini bir arada toplamıştır?

#16 Aşağıdakilerden hangisi bir Sait Faik Abasıyanık hikayesi değildir?

#17 “Asıl adı Cevat Şakir Karaağaçlı olan yazar; genel olarak Ege kıyılarında gelişen olaylardan söz eden eserlere yer vermiştir. Aynı zamanda da Eski Yunan ve Anadolu mitolojilerinden de yararlanmıştır. “ – Yukarıda hakkında bilgiler verilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#18 Aşağıdakilerden hangisi Mustafa Necati Sepetçioğlu’na ait bir eser değildir?

#19 “Genel olarak memur ve işçi sınıfını işleyen konulara sahip öyküleri kaleme alan yazar; aynı zamanda da Çehov tarzı öykücülüğün en önemli temsilcisi olarak görülmektedir.” – Yukarıda söz edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#20 Aşağıdaki öykülerden hangisi Çehov tarzında yazılmıştır?

Sınavı Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir