Türk Dili ve Edebiyatı 12. Sınıf Test

Türk Dili ve Edebiyatı 12. Sınıf Test 1

12. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Testleri Soru ve Cevapları

Sonuçlar

-
Tebrikler, sınavda başarılı oldunuz.
Konu ünitesini tekrar çalışmalısınız.
Share your score!
Tweet your score!

#1 Cumhuriyet Dönemi ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

#2 “Cumhuriyet döneminde deneme denilince ilk akla gelen yazar; Günlerin Getirdiği ve Karalama Defteri gibi eleştiri eserlerine yer vermiştir.” Yukarıda bahsi geçen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#3 Aşağıdakilerden hangisi Nurullah Ataç’ın denemelerinden biri değildir?

#4 İzmir’e Doğru ve Açıksöz gazetelerinde başyazarlık yapmasıyla öne çıkan yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#5 Aşağıdakilerden hangisi Suut Kemal Yetkin’in denemelerinden biri değildir?

#6 Aşağıdaki Cumhuriyet Dönemi yazarlarından hangisi deneme yazılarıyla öne çıkmamaktadır?

#7 Mavi ile Kara ve Sanat Üzerine Denemeler adlı eserleriyle tanınan yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#8 “ Anı ve roman türünde eserler veren bu yazar; lüks semtlerdeki yaşantıyı ve Boğaziçi’ni konu alan yapıtlar ortaya koymuştur. En bilindik eseri olarak Fehim Bey ve Biz adlı roman söylenebilmektedir.” Yukarıda bahsi geçen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#9 Aşağıdakilerden hangisi Abdülhak Şinasi Hisar’ın anı türünde yazdığı eserlerden biri değildir?

#10 Cumhuriyet Dönemi Öz Şiir Anlayışı hakkında verilen özellikler hakkında aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

#11 “Büyük Doğu ve Ağaç dergilerini çıkaran şair; mistik konulu şiirleriyle büyük bir şöhret elde etmiştir. Çile Şairi olarak da bilinen bu yazarın; tiyatroları da beğeni toplamaktadır.” Yukarıda söz edilen şairin aşağıdaki eserlerden hangisi şiir türünde değildir?

#12 “ Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında; / Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum. / Yolumun karanlığa saplanan noktasında, / Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum.” Yukarıdaki dizeler Necip Fazıl Kısakürek’in hangi şiirinden alınmıştır?

#13 “Ne içindeyim zamanın! Ne de büsbütün dışında” dizeleriyle tanınan şair aşağıdakilerden hangisidir?

#14 Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir adlı deneme kitabı içerisinde farklı farklı şehirler hakkındaki fikirleri yer almaktadır. Beş Şehir eserinde hangi şehirden söz edilmiştir?

#15 Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur adlı romanı dört farklı kısımdan meydana gelmektedir. Bu dört kısım ana karakterlerin adlarıyla bilinmektedir. Aşkı psikolojiyi ve Doğu- Batı zıtlığını içeren bu romanın bölümlerinden birisi hangisi değildir?

#16 Aşağıdakilerden hangisi Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarından biri değildir?

#17 “Gölgeler ve O Böyle İstemezdi adlı tiyatro eserlerini ortaya koyan yazar; aynı zamanda da başarılı şiirleriyle de tanınmaktadır. Şiirlerinde sembolizmi başarıyla kullanmış ve yalın bir dili tercih etmiştir.” Yukarıda sözü edilen şair ve yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#18 Aşağıdakilerden hangisi Ahmet Muhip Dıranas’ın şiir türündeki eserlerden biri değildir?

#19 “Şiirlerinde genelde ölüm konusunu işleyen yazar; sadece hece ölçüsüyle sınırlı kalmayarak; serbest şiirler de yazmıştır. Romantizm ve sembolizm akımı doğrultusunda kaleme aldığı eserlerde biçime fazlasıyla önem vermiştir.” Yukarıda söz edilen şair aşağıdakilerden hangisidir?

#20 “Ne doğan güne hükmüm geçer, / Ne halden anlayan bulunur; / Ah aklımdan ölümüm geçer; / Sonra bu kuş, bu bahçe, bu nur.” Yukarıdaki dizeler Cahit Sıtkı Tarancı’nın hangi şiirine aittir?

Sınavı Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir