Türk Dili ve Edebiyatı 11. Sınıf Test 5

Sonuçlar

-
Tebrikler, sınavda başarılı oldunuz.
Konu ünitesini tekrar çalışmalısınız.
Share your score!
Tweet your score!

#1 “Anadolu’yu gözlemci bir biçimde yansıtan bu yazar; genel olarak eserlerinde sade bir dili ortaya koymuştur. Özellikle genç bir kız olan Feride’nin öğretmen olarak Anadolu’ya gitmesini anlattığı yapıt dönemin en etkili eserleri arasında yer almaktadır.” Yukarıda sözü edilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#2 “Server Bedii takma adıyla eserler meydana getiren bu yazar; ayağının aksamasından ötürü ortaya çıkan ruh halini eserinde yansıtmıştır. Bu eserinde psikolojik tahlillerine fazlasıyla yer vermiş ve oldukça başarılı olmuştur.” Yukarıda sözü edilen şair ve eseri aşağıdakilerden hangisinde yer almaktadır?

#3 Reşat Nuri Güntekin’in hangi eseri en başta tiyatro eseri olarak ortaya çıksa da sonradan romana uyarlanmıştır?

#4 “Akkovuk’a biraz erken yetişmek için davranmak icap ediyordu. Yağmur dinmişti. Kalktım, martinin kayışını omzuma geçirdim. İhtiyar, yemek torbasını, kebeyi sırtlıyordu. Yürüdüm. Yarın kenarına geldim. Aşağısı baş döndürecek kadar derin bir uçurumdu. Yeni geçmiş bir kabus gecesinden kalma korkunç rüyaları andıran parça parça sisler, birbirine karışmış çamlarla kayaları örtüyordu.” Yukarıdaki metin hangi Ömer Seyfettin öyküsünden bir kesittir?

#5 Aşağıdakilerden hangisi Ziya Gökalp tarafından kaleme alınan öğretici metinler arasında yer almamaktadır?

#6 “Halide Edip Adıvar; _____________ gibi ilk romanlarında genel olarak aşk ve kadın ruh hali gibi durumları işlemiştir. Ancak Türkçülük akımından etkilendikten sonra toplumsal eserleri ortaya koymuştur. Kurtuluş Savaşı dönemini anlattığı _____________ bunlardan bir tanesidir.” Yukarıdaki boşlukların hangi Halide Edip Adıvar doldurulması gerekmektedir?

#7 Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun hangi romanı ilk tezli roman örneği olarak kabul görmektedir?

#8 “Ulus Gazetesi’nde yazmış olduğu makalesi Ergenekon ile dönemde büyük yankı uyandıran yazar, aynı zamanda da Atatürk adında biyografi adlı eseri de kaleme almıştır.”

#9 Karabibik’ten sonra köy yaşantısını konu alan ikinci eser olarak kabul gören bu yapıt; köylü kadınla oğlunun yaşadıklarını konu edinmiştir. Ebubekir Hazım Tepeyran’ın ortaya koyduğu bu eser aşağıdakilerden hangisidir?

#10 “Selanik’te Çocuk Bahçesi dergisinde ilk yazılarını kaleme alan şair; genelde sade bir dil kullandığı popüler türdeki eserlere yer vermiştir.” Yukarıda sözü edilen şair aşağıdakilerden hangisidir?

#11 Kurtuluş Savaşı yıllarında ortaya koyduğu Git Bahar şiiriyle ünlenen bu yazar; aynı zamanda Geceden Taşan Dertler şiiriyle de tanınmaktadır. Bahsedilen bu şair aşağıdakilerden hangisidir?

#12 Aşağıdakilerden hangisi Namık Kemal ve Mehmet Akif adlı monografileriyle tanınan yazardır?

#13 “Türk kültürüne dair araştırmalar yapan bu yazar; aynı zamanda da Osmanlı Devleti’nin çöküşünün altında yatan bireysel ile toplumsal nedenleri de etkili bir biçimde işlemesiyle bilinmektedir.” Yukarıda hakkında bilgiler verilen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#14 Aşağıdakilerden hangisi Musahipzade Celal tarafından ortaya konulan tiyatro eserlerinden biri değildir?

#15 İlk olarak İngiltere’de okuyucusuyla buluşarak; ‘Soytarının Kızı’ olarak da bilinen Halide Edip Adıvar romanı aşağıdakilerden hangisidir?

#16 Aşağıdakilerden hangisi ‘Kirpi’ adıyla tanınan yazara ait bir roman değildir?

#17 “Memleket edebiyatının temsilcisi olarak kabul edilen bu yazarın hayatı sürgünlerle geçmiştir. Oldukça zengin tahlil ve tasvirleri kitaplarında barındırmış olan bu yazarın; Aydede adıyla çıkarmış olduğu bir mizah dergisi de bulunmaktadır.” Yukarıda bahsi geçen yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#18 Aşağıda yer alan Halide Edip Adıvar eserlerinin hangisinde kişi tasvirlerine yer verilmemiştir?

#19 Memleket Hikayeleri ve Gurbet Hikayeleri ile sürgünde geçirdiği yılları anlatan yazar aşağıdakilerden hangisidir?

#20 Aşağıdakilerden hangisi Milli Edebiyat döneminde verilen öğretici metinler arasında yer almaz?

#21 Milli Edebiyat’ta Cenge Giderken adlı şiiriyle tanınan şair; aynı zamanda da bu dönem içerisindeki ilk heceyle yazılan milliyetçi şiir örneklerine de yer vermiştir.” Yukarıdaki bilgiler hangi şair hakkındadır?

Sınavı Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir