Paragraf Soruları Kolay ve Etkili Çözüm Önerileri

Üniversite sınavlarında Türk Dili ve Edebiyatı sorularında çoğunlukla anlam odaklı sorular sorulmaktadır. Sınava giren adaylar özellikle paragraf sorularının uzunluğu karşısında strese girerler ve soru çözümüne uzun zaman ayırmak zorunda kalırlar. Sınav sürecinin iyi yönetilebilmesi adına paragraf sorularının hangi yöntemle daha kolay çözüleceğini bilmek gerekir.

Kolay Paragraf Sorusu Çözme Yöntemleri

  1. Soru çözümlerine ile aşamada sizden ne istendiğini anlamak için soru cümlesi okunmalıdır ve sonrasında paragraf okunmalıdır. Bu sayede paragrafı tekrar okumak zorunda kalmazsınız.
  2. Soru cümlesindeki altı çizili ifadelere dikkat edilmelidir. Altı çizili soru kökleri genellikle olumsuzluğu ifade etmek için kullanılır.
  3. Soruyu paragrafta anlatılanlara odaklanarak çözmelisiniz. Paragraf sorularında kendi yorumunuzu katmadan içeriğe bağlı kalmalısınız.
  4. Seçenekleri okurken soru cümlesiyle paragraftaki ifadeleri bağdaştırarak eleme yapmalısınız. Her şıkkı okuyup elemeden soruya yanıt vermeyiniz.
  5. Paragrafların yapısını anlayarak soruyu çözebilmeniz için sınava hazırlık sürecinde her gün en az 30 paragraf sorusu çözmelisiniz.
  6. Bir paragrafta size yol gösterecek en önemli cümle giriş cümlesidir. Genellikle paragrafın konusu giriş cümlesinde belli olur. Sonrasında gelen ifadelerle ilk cümleyi bağdaştırmalısınız.
  7. Paragraflardan anladıklarımızı aklımızda tutmak için kendi anlamlandırma mantığınızla cümleleri bütünleştirmelisiniz.
  8. Paragrafın tamamını baştan sona doğru okumalısınız, hızlı çözebilmek adına cümleleri anlamadan geçmemelisiniz.
  9. Günlük yaşamda 1 saatlik kitap okumaları yapmalısınız.

Bu uyarılara dikkat ederek çalışıp sınav sürecinde disiplini bozmadan odaklanmanız halinde paragraf sorularının tamamını doğru yapmanız kaçınılmaz bir ihtimaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir